Nasi na Harvardzie

Już w pierwszym roku kształcenia słuchacze naszej Szkoły Doktorskiej odbywają liczne podróże naukowe, w trakcie których nabywają nową wiedzę i nawiązują współpracę. Jedną z takich osób jest Pan Jakub Morze (dyscyplina nauk medycznych), który od lipca do października ubiegłego roku przebywał na Uniwersytecie Harvarda.

Harvard T.H. Chan School of Public Health (HSPH) jest jednym z wiodących na świecie ośrodków prowadzących badania nad czynnikami warunkującymi występowanie chorób przewlekłych
i zakaźnych. HSPH to społeczność światowych liderów i uznanych ekspertów w praktycznie każdym aspekcie zdrowia publicznego. Na przestrzeni ostatniego stulecia, badacze z HSPH poczynili ogromny wkład w wiedzę medyczną m.in. odkrywając istnienie wirusa HIV-2. Znane nam z życia codziennego niekorzystne skutki biernego palenia bądź diety bogatej w tłuszcze nasycone, zostały zapoczątkowane pionierskimi wynikami badań prowadzonych w HSPH.  Szkoła w myśl swojego motto „Powerful ideas for healthier world” tworzy wizjonerskie pomysły i rozwiązania odpowiadające bieżącym problemom
i wyznaniom zdrowotnym na Świecie.

Opiekunem naukowym stażu realizowanego przez doktoranta był profesor Frank B. Hu, lider w dziedzinie epidemiologii i żywienia oraz jeden z najczęściej cytowanych naukowców na świecie według Google Scholar. W ramach pobytu Pan Jakub realizował projekt badawczy dotyczący nowych markerów metabolicznych cukrzycy typu 2. Problem ten jest związany z tematem jego pracy doktorskiej odnoszącej metabolomikę do chorób sercowo-naczyniowych. Koniec stażu nie jest jednoznaczny z zakończeniem współpracy naukowej z Uniwersytetem Harvarda, która trwa po dzień dzisiejszy i wciąż się rozwija.

Życzymy samych sukcesów i niesłabnącego entuzjazmu!

Na zdjęciu główny budynek (Gordon Hall) w kampusie medycznym Uniwersytetu Harvarda.

Historycznie jeden z pierwszych budynków Harvard Medical School – obecnie znajduje się tam administracja.